پنج‌شنبه , آگوست 13 2020
خانه / دکوراسیون / نکات لازم برای داشتن میز غذای شیک و طرز صحیح چیدمان میز غذا

نکات لازم برای داشتن میز غذای شیک و طرز صحیح چیدمان میز غذا

میزی غذایی که به شکل صحیح و قشنگ ، با رومیزی تمیز و چند شاخه گل تزئین شود و کاردها، چنگال ها و لوازم دیگر به طرز صحیحی روی آن چیده شوند، نه تنها فقط اشتهای افرادی را که سر آن میز غذا میل میکنند، بر می انگیزد؛ بلکه سبب می شود آنهایی که دور آن میز برای صرف غذا جمع می شوند، حداکثر سعی خود را برای رعایت آداب غذا خوردن به کار ببرند.

چیدمان میز غذاخوری فنی است که بهتر است همه خانم ها آن را بدانند.

برای چیدمان میز غذاخوری، بهتر است تمام وسایلی که برای غذا خوردن هر شخص لازم است روی میز چیده شود.

روش چیدن میز شام
روش چیدن میز شام

تعداد و طرز چیدن وسایل غذاخوری برای ناهار و شام بستگی به 2 چیز دارد:

یکی نوع غذا و دیگری رسمی یا غیر رسمی بودن مجلس

چیدمان قاشق و چنگال روی میز
چیدمان قاشق و چنگال روی میز

بشقاب، کارد، چنگال و قاشقی که برای هر نفر در دو طرف بشقاب قرار می دهید، باید 2 تا 5.2 سانتی متر از لبه میز فاصله داشته باشد.

کارد را در طرف راست بشقاب، طوری قرار دهید که لبه تیز آن رو به بشقاب واقع شود.

قاشق را در همان طرفی که کارد هست و در سمت راست آن بگذارید. چنگال را باید سمت چپ بشقاب گذاشت.

مواقعی که خوردن غذای مورد نظر احتیاج به کارد نداشته باشد، آن را نباید روی میز گذاشت و در این صورت چنگال را باید به طرف راست بشقاب آورد.

 
چیدمان میز غذا در رستوران
چیدمان میز غذا در رستوران
 

برای صبحانه، ناهار و شام خودمانی باید در سمت چپ میز قرار بگیرد. برای صبحانه بهتر است از دستمال طرح دار چهارخانه استفاده کنید و به صورت سه گوش تا بزنید. برای ناهار بهتر است از دستمال پارچه‌ای طرح دار استفاده کرده و به صورت مستطیلی ساده تا کرده و در سمت چپ بشقاب تان و در کنار چاقو سالادخوری و غذا خوری قرار دهید. برای شام بهتر است از دستمال پارچه‌ای ساده استفاده کرده و آن را مانند وعده ناهار مستطیلی ساده تا کنید، آن را در سمت چپ بشقاب قرار داده و چنگال سالاد خوری و غذا خوری را روی آن قرار دهید. این دستمال را دقیقا زیر بشقاب سالاد قرار دهید. برای میز شام اروپایی، رسمی و مجلسی باید دستمال سفره پارچه‌ای تا شده را درون بشقاب قرار دهید.

 

اصول چیدمان میز صبحانه

برای چیدن میز صبحانه بشقاب اصلی که در آن نان را قرار می‌دهید باید وسط قرار بگیرد. در سمت چپ آن چنگال و دستمال پارچه‌ای و در قسمت بالای دستمال پارچه‌ای بشقابی که در آن پنیر، کره، مربا و … قرار دهید. در سمت راست بشقاب اصلی، چاقو و قاشق چایخوری را قرار دهید. در سمت راست چاقو، فنجان چای یا قهوه و در بالای آن لیوان آبمیوه را قرار دهید.

 

اصول چیدمان میز ناهار خوری

در میز ناهارخوری بشقاب اصلی وعده غذا در وسط قرار دهید. در سمت چپ بشقاب، چنگال غذا خوری و سالاد خوری و در دستمال پارچه را قرار دهید. در بالای چنگال‌ها و دستمال پارچه‌ای بشقاب سالاد را قرار دهید. در سمت چپ بشقاب اصلی کارد و قاشق غذا خوری و بالای آن دو لیوان آب را قرار دهید.

 

اصول چیدمان میز شام

بشقای اصلی را در وسط قرار دهید. درون آن بشقاب دسر و در سمت چپ دستمال پارچه ار قرار دهید. روی دستمال پارچه‌ای چنگال غذا خوری و چنگال سالاد خوری را قرار دهید. در بالای این دو بشقاب مخصوص سالاد و درون آن کارد کوچکی برای بریدن تکه‌های بزرگ سالاد ودسر قرار دهید. در سمت راست قاشق غذا خوری و کارد غذای خوری برای بریدن گوشت، استیک و فیله قرار دهید. در بالای این دو لیوان‌های مختلف برای نوشیدن آب و نوشابه را بگذارید.

طرز صحیح چیدمان میز غذا همراه با شمع
طرز صحیح چیدمان میز غذا همراه با شمع

اصول چیدمان میز غذاخوری اروپایی

طبق معمول بشقاب اصلی را در قسمت وسط قرار دهید. درون آن بشقاب دسر و درون بشقاب دسر دستمال پارچه‌ای تا شده را قرار دهید. در سمت چپ بشقاب، چنکال غذا خوری و سالاد خوری، در قسمت بالای چنگال ها، بشقاب سالاد و کارد سالاد خوری، در قسمت بالای بشقاب اصلی کارد و چنگال دسر خوری و در قسمت راست بشقاب به ترتیب چاقو غذا خوری، چاقو برش ماهی، قاشق غذا خوری و قاشق دسرخوری را قرار دهید. در قسمت بالای چاقو وقاشق‌ها لیوان‌های مختلف نوشیدنی را قرار دهید.

 

اصول چیدمان میز مراسم رسمی

مانند بقیه موارد بشقاب اصلی را در وسط و درون آن بشقاب دسر و درون بشقاب دسر، دستمال پارچه‌ای تا شده را قرار دهید. در سمت چپ بشقاب چنگال غذا خوری و سالاد خوری و در بالای آن بشقاب نقره را رقرار دهید. بالای بشقاب نقره بشقاب سالاد و درون آن کار سالاد خوری را قرار دهید. در سمت راست بشقاب اصلی کارد غذا خوری، قاشق غذا خوری و قاشق دسر خوری را قرار دهید. در بالای قاشق‌ها و کارد هم فنجان قهوه و لیوان‌های نوشیدنی را قرار دهید.

 

اصول چیدمان میز شام رسمی

برای میز شام رسمی هم مانند میز‌های دیگر، بشقاب اصلی را در وسط و درون آن بشقاب دسر را قرار دهید. دستمال پارچه‌ای طرح دار را به صورت چهارگوش تا کرده و درون آن قرار دهید. در سمت چپ چنگال غذا خوری و سالاد خوری و در سمت راست کارد غذا خوری و قاشق غذاخوری را قرار دهید. در بالای قاشق و کارد لیوان‌های نوشیدنی و فنجان قهوه را قرار دهید.

اصول چیدمان میز غذاخوری
اصول چیدمان میز غذاخوری

چاشنی ها باید در محلی واقع شود که همه به آن دسترسی داشته باشند؛ مثلا یک جا سسی را برای دو تا سه نفر در نظر بگیرید. همچنین توجه داشته باشید که همیشه یک بشقاب کوچک برای دور ریختن استخوان ها و … غذاهای خاصی مثل غذاهای دریایی در نظر بگیرید.

نکته: هرگز هیچ یک از مواد غذایی را با بسته بندی سر سفره قرار ندهید این کار زیبایی میز شما را کاملا از بین می برد.

 

1 – برای میز ناهار و شام باید بشقاب سالاد را در قسمت چپ محل قرار گیری میهمان قرار دهید تا راحت بتواند برای کشیدن و میل کردن سالاد اقدام کند. در کنار بشقاب هم چنگال مخصوص سالاد خوری را قرار دهید.

2 – تمام لیوان‌های مختلف برای میز ناهار و میز شام و همچنین فنجان‌های قهوه و چای برای میز صبحانه و عصرانه را در سمت راست و بالا قرار دهید.

3 – ظروف نقره برای مراسم رسمی استفاده می‌شود. این ظروف را باید در سمت چپ بشقاب سالاد خوری قرار دهید.

4 – چنگال باید سمت چپ بشقاب و قاشق و چاقو در سمت راست بشقاب اصلی قرار بگیرد. چاقو را باید طوری روی میز قرار دهید که سمت برش آن به سمت بشقاب باشد. همچنین همه دسته‌های چاریال چنگال و بشقاب‌ها در یک راستا قرار بگیرند.

5 – دستمال میز غذا خوری متفاوت است.

طرز چیدن میز غذا
طرز چیدن میز غذا لاکچری شیک

برای میزهای رسمی از شمع های سفید و میزهای غیر رسمی از شمع هایی با رنگ های شاد استفاد کنید.

اگر از شمعدان و یا شمع سر میز غذاخوری استفاده می کنید، شمع ها باید در فاصله ای بالاتر از گل ها بسوزند تا گلبرگ های گل را نسوزانند.

فضایی که این وسایل در وسط میز اشغال می کنند، نباید بیشتر از یک دوم سطح وسط میز باشد؛ زیرا شما برای چیدن ظروف و میهمان شما به فضایی برای قرار دادن دستها، در وسط میز به فضایی کافی احتیاج دارد.

تزیین و چیدمان میز ناهار خوری
تزیین و چیدمان میز ناهار خوری
 
تزیین میز ناهارخوری
تزیین میز ناهارخوری ساده
 
روش های درست چیدمان میز غذا
روش های درست چیدمان میز غذا
 
آداب چیدن میز و صرف غذا
آداب چیدن میز و صرف غذا
 
تکنیک های حرفه ای برای چیدن میز شام
تکنیک های حرفه ای برای چیدن میز شام
 

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

پذیرایی مستطیل شکل با طرح های مدرن

آموزش تصویری و صحیح تزیین و چیدمان پذیرایی مستطیل شکل

گاهی چیدمان و فضاسازی در دنیای دکوراسیون داخلی می‌تواند به یک چالش بسیار بزرگ تبدیل شود و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

(به سایت لوتوس خوش آمدید)

لوتوس پورتال جامع شامل اخبار ، سرگرمی ، روانشناسی ، زناشویی ،دکوراسیون ، آشپزی ، گردشگری ، داستان ، ورزش ، کودکان ، مدل لباس ، پرندگان ، گالری عکس