چهارشنبه , سپتامبر 23 2020
خانه / مناسبتی / عکس و جملات روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمر

عکس و جملات روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمر

  • ۱۹ اردیبهشت روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمر ( 8 May )

تبریک روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمر
تبریک روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمر

روز جهانی صليب سرخ و هلال احمر

19 اردیبهشت ( 8May )  مصادف با روز جهانی صليب سرخ و هلال احمر

اين سازمان بين المللي که با هدف تخفيف آلام انساني و حفظ و پيشرفت بهداشت عمومي تشکيل شد، بر اساس موافقتنامه ژنو در سال 1864 ميلادي و به خصوص به علت تلاش شخصي به نام ژن هنري دونان (Jean Henry Dunant) سوئيسي، “صليب سرخ” نام گرفت.

در سال 1862 ، دونان كتاب “خاطره اي از سولفرينو Solferino ” را شرح داد و خواستار تشكيل جمعيت هاي امدادي داوطلب براي تسكين آلام اين گونه آسيب ديدگان از جنگ شد.

او چنين بيان داشت که:

“آيا نبايد امكاناتي در زمان صلح و آرامش وجود داشته باشد و جمعيت هايي امدادي با داوطلباني ايثارگر و كاملاً صالح تشكيل شوند که هدف شان مراقبت از زخمي ها در زمان جنگ باشد؟”

وي پيشنهاد كرد كه خدمت به زخمي هاي نظامي، فعاليتي بي طرف محسوب شود و “انجمن ژنو امور عام المنفعه” با علاقه ي وافر از پيشنهاد وي استقبال كرد. در نتيجه، يك كنفرانس بين المللي با شركت نمايندگان 16 كشور در ژنو تشكيل شد و موافقتنامه 1864 ميلادي براي بهبود وضع مجروحان جنگ، تدوين شد و به امضاي نمايندگان دوازده دولت از كشورهاي شركت كننده رسيد.

مواردي که در اين موافقتنامه پيش بيني شد، شامل موارد زير بود:

– بي طرف شمردن متصديان خدمات پزشكي نيروهاي مسلح،

– رفتار انساني با زخمي ها،

– بي طرفي غير نظامياني كه داوطلبانه به كمك مجروحان جنگ مي شتابند،

– علامتي بين المللي به منظور مشخص ساختن اعضا و وسايلي كه در اين راه به كار مي روند که بر اساس مليت دونان و به تقليد از پرچم سوئيس ، به شکل صليبي سرخ بر زمينه اي سفيد انتخاب شد.

در سال 1963 ميلادي، در 88 كشور جهان، جمعيت هاي ملي صليب سرخ پديد آمد.

 

همچنين دو گروه بين المللي ديگر که مركز آنها نيز در ژنو بود، داير شد:

يكي “كميته بين المللي صليب سرخ” که در سال 1863 ميلادي تأسيس شد و از 25 نفر از بزرگان سوئيسي تشکيل شده بود كه هنگام  جنگ به عنوان ميانجي بي طرف خدمت کنند.

دوم “اتحاديه جميعت هاي صليب سرخ” بود که در سال 1919 ميلادي تاسيس شد و هدفش كمك هاي متقابل و همكاري و توسعه فعاليت هاي مربوطه در زمان صلح بود.فعاليت صليب سرخ بين المللي از پايان جنگ جهاني دوم توسعه فراواني يافت.

هلال احمر

در سال 1876 ميلادي، دولت عثمانی (ترکيه) به جاي استفاده از نشان صليب سرخ از معكوس رنگ هاي پرچم خود، يعني هلال ماه قرمز رنگ (هلال احمر) در زمينه سفيد براي جمعيت ملي خود استفاده كرد. از آن به بعد در كشورهای اسلامی به جاي صليب سرخ، هلال احمر به عنوان نماد اين سازمان به كار گرفته شد.

جايگاه جمعيت هلال احمر از نظر عرف بين‌المللی نيز بسيار حائز اهميت است. در حال حاضر صليب سرخ و هلال احمر بين‌المللی بزرگ ترين شبكه بشر دوستانه غيرسياسي و امداد رسانی جهانی را تشكيل مي ‌دهد.

امروزه در سطح بين‌المللي يكي از معيارهاي سنجش ميزان فعاليت هاي بشر دوستانه و غيرسياسي در هر كشور، وضعيت جمعيت ملي صليب سرخ و يا هلال احمر و عدم وابستگي و غيرسياسي بودن آن است.

كميته بين المللي صليب سرخ (ICRC )، كه مقر آن در ژنو ( سوئيس) قرار دارد، سازماني است بي طرف، بي غرض و مستقل كه وظيفه منحصراً بشر دوستانه آن عبارت است:

حفاظت از زندگي و كرامت قربانيان جنگ و نيز خشونت داخلي، و ياري رساندن به آن ها. فعاليت هاي كميته بين المللي بر پايه مقررات حقوق بشر دوستانه استوار است و در موارد سياسی، دينی و عقيدتی بی طرف است.

روز جهانی هلال احمر و صلیب سرخ
روز جهانی هلال احمر و صلیب سرخ

هلال احمر در ايران

دولت ايران در سال 1301 جمعيت ملي هلال احمر خود را تأسيس نمود، ولي به جاي استفاده از نشان صليب سرخ و يا هلال احمر، علامت شير و خورشيد سرخ را به عنوان نشان جمعيت خود انتخاب كرد و با تلاش ها و پيگيري متمادي دولت و جمعيت ايران، سرانجام علامت شير و خورشيد در كنفرانس ژنو در سال 1929 به عنوان نشان سوم مورد حمايت بين‌المللي، به تصويب رسيد.

از آن پس سه نشان صليب سرخ، هلال احمر و شير و خورشيد سرخ به عنوان نشانه هاي رسمي بين‌المللي شناخته شدند.

پس از پيروزي انقلاب اسلامي و در سال 1359 ، دولت ايران با ارسال نامه ‌اي به دولت سوئيس به عنوان امين و نگاهدارنده قراردادهاي چهارگانه ژنو، اعلام نمود كه استفاده از شير و خورشيد سرخ را به تعليق درآورده و به جاي آن از علامت هلال احمر استفاده خواهد نمود.

از آن پس جمعيت شير و خورشيد سرخ ايران به جمعيت “هلال احمر جمهوري اسلامي ايران” تغيير نام داد.

منبع : www.beytoote.com
روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمر
روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمر

جملات و متن های تبریک روز هلال احمر

هلال احمر، سازمانی است ارزشی و انسانی که برای حفظِ حُرمت و کرامت انسانی فارغ از مرزبندی های سیاسی و جغرافیایی، در خدمت به اقشار مختلف مردم هنگام نیازمندی ها می باشد. روز هلال احمر مبارک باد.

***اس ام اس روز هلال احمر***

ای تلاشگران برای تسکین آلام بشری، ای کوششگران در جهت برقراری دوستی و تفاهم متقابل و صلح پایدار میان ملتها… روزتان مبارک…

***اس ام اس روز هلال احمر***

روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمر، بر تمامی زحمتکشان این عرصه مبارک باد. آرزوی سلامتی…

***اس ام اس روز هلال احمر***

19 اردیبهشت، روز جهانی هلال احمر و صلیب سرخ بر شما همکار گرامی مبارک…

***اس ام اس روز هلال احمر***

صلح، نماد نوع دوستی و همزیستی مسالمت آمیز است و جمعیت هلال احمر پیام آور این الگوی ارزشمند در عرصه بین المللی و گویای حقِ حیات قائل شدن برای هر ایده و عقیده ای است. این روز بزرگ را بر شما زحمت کشان عزیز تبریک عرض میکنم.

***اس ام اس روز هلال احمر***

یکی از شعارهای اساسی هلال احمر، عمل به جای حرف است. آنها با به خطرانداختن جان و هستی خود، برای نجات انسان در هر نقطه ای از جغرافیای عالم تلاش کرده و نسبت به بهبود اوضاع جسمانی و روحی آسیب دیدگان از هر طبقه و گروهی اهتمام می ورزند. روزتان مبارک ای عزیزان زحمت کش

***اس ام اس روز هلال احمر***

جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران، با تربیت امدادگران جوان و با آموزش افراد متخصص و دلسوز برای مقابله با حوادث و اتفاقات احتمالی در جامعه می کوشد که اعضای جامعه را در مقابل رخدادها مصونیّت بخشیده و زمینه پیشگیری از وقایع احتمالی را بیش از پیش فراهم آورد. روز جهانی هلال احمر و صلیب سرخ مبارک

***اس ام اس روز هلال احمر***

هلال احمر جمهوری اسلامی ایران با بکارگیری نیروهای متعهد و تربیت انسانهای فداکار و ایثارگر می کوشد که صفیر صلح و دوستی و فرشته نجات مصدومین و گرفتارانی باشد که در شرایط دشوار و ناگوار زندگی در چنگال حوادث گرفتار می شوند. روز جهانی هلال احمر مبارک باد.

***اس ام اس روز هلال احمر***

دستهایی که مستقیم کمک می کنند مقدستر از دستهایی هستند که فقط دعا می کنند. روز جهانی هلال احمر مبارک باد.

روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمر گرامی باد
روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمر گرامی باد
 
پیام تبریک روز جهانی صلیب سرخ
پیام تبریک روز جهانی صلیب سرخ
 
پیامک روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمر
پیامک روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمر
 
عکس روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمر
عکس روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمر
 
عکس روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمر
عکس روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمر
 
روز جهانی صلیب سرخ هلال احمر
روز جهانی صلیب سرخ هلال احمر
 
روز جهانی صلیب سرخ مبارک
روز جهانی صلیب سرخ مبارک
 
روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمر
روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمر
 
درباره روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمر
درباره روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمر
 

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

عکس برای روز جهانی ماما

عکس نوشته و متن های تبریک روز جهانی ماما

۱۶ اردیبهشت  1399 روز جهانی ماما 2020 ( 5 May ) به علت همزمانی این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *